Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

8 May 2014

Çocuk İstismarından İsim Çılgınlığına..

                                                              
                                                      ÇOCUK İSTİSMARINDAN İSİM ÇILGINLIĞINA..

Baharın gelmesiyle birlikte evlerde zapt edemediğimiz çocuklarımızla artık günümüzün bir kısmı da bahçelerde, parklarda geçmeye başladı..
Bahçe/park gezintilerinin hem iyi hem de kötü tarafları var elbette.. Bir taraftan çocuğun sosyalleşmesi sağlanırken diğer taraftan zarar görmesi, olumsuz davranışları örnek alması, olumsuz arkadaşlar edinmesi söz konusu.. Fakat anne-baba başında olduğu sürece elbette zararlar asgariye iniyor..
Anne-babalar ise, konu çocuk olunca fikir dünyaları, yaşam tarzları her ne kadar birbirinden farklı olsa da aralarında bir muhabbet tutturuyorlar.. Karşılıklı sorulan sorular genelde belli başlı şeyler:
Kaç yaşında? Kaç aylık? Kaç kardeş? Adı ne?
Son günlerde “Adı ne?” sorusuna aldığım cevaplar o kadar zihnimi açtı ki, bu sonbaharın başında size hiç bilinmedik, bulunmadık muhteşem bir isim ansiklopedisi hazırlayabilirim.. O kadar yani..
-Adı ne?
-Dide
-Hımm, Didem’i duymuştum da bunu yeni duyuyorum..
-Bizim gelin çok aradı zaten.. Dokuz ay düşündü durdu, sormadığı kimse kalmadı..
-Öyle mi?
-Anlamı da gönül demekmiş, işte gönlü geniş, zengin falan yani..
-Anladım..
-Sizinkisinin adı ne?
-Ali
-Öyle mi? Ne güzelmiş (Sanki Ali ismini ilk defa duyuyor gibi)
Diğer bayana dönüp:
-Bu da sizin galiba?
-Evet, o küçüğüm..
-Onun adı ne?
-Beren
-Babaannesinin mi adı? (İnadına soruyorum)
-Yok canım olmaz bizde öyle şeyler, hangi zamanda yaşıyoruz. Çocuğuma babaanne ismimi koyayım; Havva, Hasibe, Kadriye, Lütfiye, ıyyhh söylenişi bile bak nasıl yakışmıyor.. Beren’i ben koydum.. Hani bilirsiniz Aşk-ı Memnu’da oynayan Bihter var ya onun gerçek adı.. Çok beğeniyorum..
-…….!!! (“Bir anne kızına Beren ismini o kimse sebebiyle niye koyar ki, (çok afedersiniz) fahişe olsun diye mi?” diyecek oluyorum.. Töbe töbe.. Susuyorum sadece)
O sırada bir bayan sesleniyor:
-Melodiii, Melodiii!!
“Bu gerçek olabilir mi?” dercesine etrafıma bakıyorum, hayırdır bir orkestra şefi tınısını mı arıyor ne? Ama bayan seslenmeye devam ederek bir kız çocuğunun yanına varıyor:
-Melodi gel artık eve gidiyoruz!
Evet, bizde kalksak iyi olacak galiba.. Sinirlerimiz daha fazla tahrip olmadan bir an önce eve gitmeli.. Kalkıyoruz, bu arada sitenin içinden kendi binamıza ulaşıncaya kadar pek çok komşu çocuğuyla karşılaşıyoruz.
Rüzgar Çınar üç yaşında bir erkek çocuğu, ağlıyor kapı önünde.. Annesi işe gitmiş, babaannesini istemiyor..
Yürüyoruz, Anıl’la Kayra top oynuyorlar..
Kızlar da Aleyna, Lina, Maya ve diğeri Melis’ti sanırım fısıldaşıyorlar aralarında..
Sonra komşularla karşılaşıyorum apartmanın girişinde, bizim burada hep babaanneler,  anneanneler torunlara bakıyor.. Anneler işte olunca.. Yazık, kadınların hepsi de çocuklardan şikayetçi.. Biri diyor ki:
-Ayy Lorin’le Açılay bu gece bende kaldılar, gelinin işi geç saate kadar uzamış.. Valla zor dindirdim çocukları..
-Öyle ayol kolay mı bu yaşta? Yine iyi idare ediyorsun.. Allah’tan sizinkiler Livza gibi değil, kız iki dakika durmuyor yerinde, nasıl çocuk anlamadım gitti.. Geçen de kız, Dize’yi bıraktı, ikisi bi arada çok zor, Allah sana sabır versin.
-Amin amin hepimize..
Bende selam verip lafı uzatmadan eve çıkıyorum..
Kulaklarım uğulduyor, başım dönüyor.. Nerde yaşıyorum ben, bu insanlar kim? Adları ne? Hiçbir şey anlamıyorum.. Birilerinin cümlesi bittiğinde içindeki garip kelimenin bir isim olduğunu varsayıyorum sadece..
Öz yurdunda garip olmak bu demek galiba..
Bir defasında da kamelyada oturan genç hanımların isim bulma telaşına şahit olmuştum da, kulaklarıma inanamamıştım..
Birisi:
-Arda olsun, diyor. Diğeri:
-Yok, onu geçen eniştemin torununa koydular..
-Hımm, ee Ezel olsun o zaman
-Ezel güzel aslında ama Kenan’ın dizisinden sonra çok konuldu..
-Birkaç daha vardı aklımda; Batu mesela, Poyraz, Arel, Bora, bunları da düşünebilirsin..
-Bakalım artık ya, zihnimi çok meşgul ediyor bu konu.. Ciddi araştırma yapmam lazım.. Daha yedi ay var doğmasına ama ancak bulurum ben..
-Tabii şekerim, bu işler aceleye gelmez..
Doğru..
Neyse geçen gün de bir arkadaş doğum yapmış, ziyaretine gittim.. Bebeğin ismini sorunca bir duygulandı, kızardı, bozardı, iki gözü iki çeşme:
-Fazilet Afra, dedi.. Dedi demesine de sonra yaklaşık yarım saat ismin önce meal-tefsir açılımını yaptı sonra da uzun uzadıya sebeb-i vurudunu anlatmaya başladı..
Kayınvalidesinin ismi Fazilet olduğu için “illa ismim olacak” demiş, kocası da sesini çıkaramamış.. Yani çıkarsaymış keşke.. Her şeyde onların mı sözü geçecekmiş?.. Bu yüzden kocasıyla da epey tartışmışlar.. Sonuçta isim konulmuş, Afra’yı da yanına eklemişler.. Zaten o Fazilet demezmiş, öyle de tanıtmayacakmış.. Varsın nüfusta yazsınmış bir tek.. Söylenmez, unutulur gidermiş.. Ama işin kötü tarafı, kayınvalidenin adı kondu diye çocuğuna karşı elinde olmayan bir soğukluk hissediyormuş..
Fe suphanallah!..
Arkadaşı nasıl teselli edeceğimi bilemediğimden bir iki “he, yo” dedikten sonra müsaade istedim..
İzninizle bir isim çözümlemesi de ben yapmak istiyorum.. Anne-babaların söz konusu isim çılgınlığı, çocuk istismarı değil de nedir Allah aşkına? Bu işi bu kadar abartan, mecrasından saptıran ebeveynlerin davranış sebebi, hal ifadeleri şunlar olamaz mı?
-Ben çocuğuma böyle kimsede bulunmayan, eşsiz bir isim koyuyorum.. Neden? Çünkü BEN’im çocuğum başkaları gibi değil, ismi bile farklı, depdeğişik! BEN’i temsil eden bir şeyin tıpkı BEN’im gibi özel olması gerek!
-Ben çocuğumu düşünmeksizin, ilerde arkadaşlarının onu nasıl makaraya alacaklarını aklıma getirmeden, ona en absürt ismi koyuyorum, çünkü önemli olan BEN’im!
-İçeriğin hiçbir önemi yok.. Önemli olan sonuç.. Sonuçta koyduğum bu isim BEN’im ne kadar modern, entellektüel, zevkli, eşsiz, özel olduğumu gösteriyor insanlara.. Herkes gibi değilim, sıradan değilim, çocuğumun ismi bile duyulduğunda üzerinde dakikalarca sohbet edilmeden geçilemiyor.. İşte BEN bu kadar derinim..
-Çocuğumun büyüdüğünde isminden utanacak olması, bana içinden türlü türlü küfürler sıralama olasılığı hiç umurumda değil!..
Birileri:
-Babası kızı sevmediği adamla evlenmeye zorluyor, hangi çağda yaşıyoruz? Bu kadar bencillik olur mu canım? İnsan biraz da çocuğunu düşünür, falan diye eleştirmeye kalkıyor ya kimilerini..
İşte çocuğuna isim koyma gibi önemli bir görevi, kendilerini kutsamak, egolarını tatmin etmek için malzeme yapan zihniyetin bundan hiçbir farkı yok.. Hatta çok daha saçma ve absürt..
İsim konusunda değinilecek bir başka husus ise eskilerde; “Yazar yeri var” olarak tabir edilen Kur’an’da geçme meselesi.. Kur’an’da geçen her cümle parçası, kelime, harf isim olmaya müsait değil..
Aleyna; sadece “üzerimize” değil, “üzerimize bela, musibet” demek.. Sanem; put demek.. Yani Kur’an’da Musa da geçer Firavun da..
Bir başka mevzu ise; isimleri zorlama yorumlarla İslamileştirme çabası.. Misalen; Berk ismi, ilk akla gelen anlamıyla “şimşek” demek.. Fakat Berk’in anne-babası “Anlamı ne?” sorusuna; “Sırattan şimşek gibi hızla geçen kimse” şeklinde yanıt verirler.. O kadar da kendilerinden eminler ki “Yani bunu da nereden, nasıl çıkardınız?” diye soramıyorum bile..
Rivayete göre Temel’in oğlu olmuş ve isim koyması için hocanın yanına gitmiş:
- Hocam şu pizum oğlana bi isim koyarmisun? Demiş. Hoca da:
- Temel şimdi çok isim var, sen git Kuran’dan bi isim bul koy, diye cevap vermiş..
Neyse Temel gidip bi isim bulmuş ve koymuş. Temel ertesi gün yolda yürürken
Hocaya rastlamış. Hoca:
-Temel ne isim koydun oğluna? Diye sormuş. Temel de:
- Büdü koydum hocam, demiş. Hoca da:
- Kuran da Büdü diye bir isim var mı? Demiş. Temel:
- Hocam iyyakenabüdü varya, cevabını vermiş..

Not: İstisnalar kaideyi bozmaz ilkesiyle hareket edildiğinde yazımız, bu isimleri koyan her anne-babayı değil, isim çılgınlığını çocuk istismarına vardıran anne-babaları eleştirmektedir.. Selametle..

                                                                                                                                 Ummu ReyhaneHaftanın dandikten isim önermeleri:

Erkek:                                                                Kız:
Çukur (Derin cinsinden)                          Kefir (Maya cinsinden)
Çakıl (Kaya cinsinden)                             Nota (Melodi cinsinden)


23 yorum:

 1. :)) ne guzel yazmissiniz ellerinize saglik bir de illa ki kinsede olmayan isim aramanin bir tur guvensizlik ve aslinda kimseye benzememeye calistigini idda ederken kendi ozunden kacip baskaarina benzeme cabasi oldugunu anlasalar. yurtdisinda kulkanilan isimlere izeniyorlar ama sadece sekle anlamini dusunmeden cunku buralarda cogunlukla peygamber ve aziz isimleri verilir avrupa bile peygamber isimlerini cocuklrina verme konusunda turkiyeden cok cok ondeler. biz peygamber isimlerine iyyy o kadar geri degiliz diye tepki veroyuoruz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim.. İlginiz ve teveccühünüz için teşekkür ederiz.. Her ne kadar tanışmasak da her yeni yazıyla burada olduğunuzu görmek bizi mutlu ediyor.. Selam ve dua ile kalın..

   Sil
 2. selamün aleyküm yazınızı iki kere okudum ve gözlerim doldu desem..insanlar arası yanlışlıkların hangisinden başlamalı düzeltmeye bilemiyorum.Ya da insan algılarının karmakarmaşık olması mı problem bilmiyorum.belki basit düşünen biriyim ama bebeğim doğacağı zaman güzel bi ismi olsun ve babası ile ben karar vermeliyim diye büyük çaba sarf eden bir anneyim.kayınvalidemin adı oldu tabi..mantalitesini asla kabullenemediğim,eleştirdiğim bir düşünce sistemiydi ama aynısını kendim kabullenemesemde yaşamış bulunmaktayım yani.ne üzücü.insanın Allah ın adaletine şükretmesi ayrı bir olay.Rabbime hamdolsun diyorum sadece her halime.ancak zayıf bir insanım ve kabul etmem hayli zor oldu diyebilirim.hiç orjnal bi isim kaygısı taşımadım .isim "o gibi olsun du" benim için.eşler arası fikir çatışması çok kötü birşey.ya da bilemiyorum ben abarttıyorum.Malesef düşüncemde bir değişiklik yok hala.ama isim sendromunu biz de böyle yaşadık.rabbim yardımcımız olsun yüreklerimizi genişletsin (selam )

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam..
   Sevgili kardeşim, yaşadığı bir takım sıkıntılar, insanı mutlaka yoruyor ve yıpratıyor.. Bizler bu sıkıntıları yaşadığımız için elbette torunlarımız için aynı şeyi çocuklarımıza yaşatmayacağız inşaallah.. Buradan bizim alacağımız ders bu olabilir..
   Ama eğer kayınvalidemiz bu inceliği göstermiyorsa, eşimiz de öyle istiyor veya annesini kıramıyorsa, çözüm çatışmak, diretmek değil..
   Bir hanım her (meşru) konuda eşiyle aynı tarafta olmalı.. Özellikle kayınvalidesi ile sıkıntısı olan hanımlar, her şeyi çok daha fazla tartıp ölçmeli.. Bu konuda tanıdığım bir hanımdan örnek vermek istiyorum; kızı doğduğunda eşi ve kayınvalidesiyle oturmuşlar "Ne isim koysak" diye düşünüyorlarmış.. Kayınvalide ağzını açmamış.. Oğlu başka başka isimler öneriyormuş.. Gelin; "Annemin ismini niye koymuyoruz? Annem ne iyi insan.." demiş.. Böylece kayınvalidenin ismiyle birlikte bir başka isim de koymuşlar.. Halbuki o kayınvalide gelininden ufacık bir iyiliği bile esirgerdi ve gerçekten iyi bir insan değildi.. Ama o hanım evliliğinin 30'lu yıllarında bile hala eşinin takdirini kazanmaya ve bir adım önde olmaya devam ediyor.. Böylece erkek, hanımının bir itirazı olduğunda bunu ön yargıdan, kayınvalide düşmanlığından yaptığını düşünmüyor ve kendi ailesine karşı hanımını koruyor, onun değerini hiçbir zaman düşürmüyor..
   Böyle yapmak da mümkün.. Başa çıkamayacağımız durumlarda en iyisi, eşimizin tarafını tutmak.. Allah hepimizin yardımcısı olsun.. İmtihanlarımızı kolaylaştırsın.. Hepimiz az veya çok buna benzer şeyler yaşıyoruz.. Selametle..

   Sil
  2. Selamun Aleyküm öncelikle, bloğunuzu yeni keşfettim ve çok mutlu oldum. Özellikle bu yazınızı okurken bolca gülümsedim, kinayelerdeki inceliklere de ayrı ayrı bayıldım :) Yazılarınızı severek takip ediyor olacağım, Allah dilinizdeki bağı çözsün ve basiretinizi arttırsın inşallah. Sevgiler :)

   Sil
  3. Aleykum selam.. Teşekkür ederiz kardeşim, hoşgeldiniz :)

   Sil
 3. Selamün aleyküm çok güzel yazmışınız yüreğinize sağlık.size bir soru sorsam ;eslem rana ismini koymayı düşünüyorum ne dersiniz uygun mu acaba ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim.. Eslem ismi anlam bakımından sakıncalı değil, sahabeden de erkek bir zat'ın ismi.. Rana için "güzelliğinden dolayı erkekleri kendisine baktıran çekici kadın" şeklinde bir anlam da görünüyor.. İsmin ve isimdeki anlamın şahsiyete tesir ettiğine inanan biri olarak derim ki; eğer bu anlam doğru ise bir kez daha düşünmekte fayda var.. Selametle..

   Sil
  2. allah razı olsun vazgeçtim ben de bu isimden o zaman ..

   Sil
 4. Ne kadar dar görüşlüsünüz. İslamda karşı tarafı yargılamak günah değil mi? Sizi ne ilgilendirir insanların tercihleri? Bu konuda yargılamak, yorum yapmak size mi düştü? Müslümanlık müslüman anne diye site açmakla olmuyor. Sen istediğin kadar müslümanım de, önce karşısındakini yargılamamayı öğrenmelisin.. Nereden biliyorsun çocuğuna senden daha iyi eğitim vermediğini, daha iyi yetiştirmediğini.. Yazık çok yazık...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim; sanırım siz yazının sonundaki şu notu görmediniz;
   "İstisnalar kaideyi bozmaz ilkesiyle hareket edildiğinde yazımız, bu isimleri koyan her anne-babayı değil, isim çılgınlığını çocuk istismarına vardıran anne-babaları eleştirmektedir.."
   Biz burada belirli bir şahsı eleştirmiyor ve yargılamıyoruz.. Sadece modernitenin anne-babaları nasıl farklı çocuk istismarlarına sürüklediğini konuşuyoruz ve toplumun hallerinden esinlenerek bunu bir hikaye/anı şeklinde aktarıyoruz..
   Farkındaysanız bu isimleri koymayı değil, koyma refleksini eleştiriyoruz..
   Ve evet çok haklısınız müslümanlık siteyle yazıyla olmaz.. Bütün yazar kadrosu adına söylemeliyim ki, bizler bunun farkında olabilmenin çabası ve gayreti içindeyiz..
   Fakat anlamadığım siz neden bu kadar saldırgansınız?

   Sil
 5. selamun aleykum musluman anneleler sitesini ilk acildigi vakitten beri takip ediyorum simdiye kadar hicbir paylasimlarini yanlis bulmadim aksine cok faydali buldum. tecrubesiz bir anneyken bu siteyi takip ederekten daha iyi bir anne olmaya yon vermisken bu paylasimlar bana cok yardimci oldu.hemen hemen butun yorumlarida okudum sayfaya dair bir memnuniyetsizlik gormedim . subhanallah yargidan falan soz etmissiniz sayin takipci peki siz butun paylasimlari okudunuzmu ki boyle saldirganlik pesindesiniz. neden zorunuza gidiyor islam uzere cocuklarinizi soyle yetistirin boyle yetistirin bizlere cocuk yetistirme konusunda emr'i bil maruf nehyi anil munker yapan bu kadar isin gucun arasinda bizlere yon veren bu guzide insanlara dua edecek yere bizi yanlis seyden ceviriyor diyecek yerine kalkmis muslumanlik site acmayla mi olur diye agir ithamlarda bulunmussunuz. faraza bu sitenin yoneticileri boyle insanlar degilde modernizm bi hayat suren islam karsiti sahislar olsa acaba onlara ne derdiniz ?
  musluman annelere tekrar tesekkurlerimi sunaraktan faydali paylasimlarini bekliyorum yurekten selamun aleykum
  selametle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aleykum selam kardeşim.. Allah razı olsun.. Kardeşlerimizden, takipçilerimizden yapıcı eleştiriler almak bizi çok memnun eder.. Kendi çapımızda bir şeyler yapmaya çalışırken göremediğimiz, fark edemediğimiz pek çok hatamız oluyor, olacaktır.. Tebrikleriniz kadar Allah için kardeşçe uyarılarınızı ve desteklerinizi de bekleriz inşaallah.. Allah'a emanet olun.. Selametle..

   Sil
 6. Enes, Meryem ve Aise'nin annesi
  Onemli bir konuya cok guzel deginmissiniz. Bana da cocugunun ismini bilge koyan bi akrabam, 'Arap adi koymakla cocuk musluman olmaz' demisti. Isim koyma anne babanin cocuga duasidir. Yabanci ulkede karsilastigim muslumanlar bile neden bu isimleri koydun diyorlar. Allah, ahirette o isimleri sahislarinda yuceltenlerle beraber etsin yavrularimizi ve bizi ve sizi.. diye. Amin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok haklısınız kardeşim, duanıza en içten "Amin" diyoruz.. Selametle..

   Sil
  2. Yakınınız doğru söylemiş. Insan isimle Müslüman olmaz. Hülya Avşar da Kızın Zehra adını koydu. Çok mu dindar. Hz Fatıma'ya aşkından mı koydu. Önemli olan ismin anlamının güzel olması.

   Sil
 7. selamun aleykum musluman anneler çok güzel yazılarınız var. acaba kaynak göstererek paylaşmak mümkün müdür ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam kardeşim, elbette kaynak göstererek paylaşabilirsiniz..

   Sil
  2. Rabbim razı olsun kardeşlerim...

   Sil
 8. Esselamu aleykum, ironi yüklü çok keyifli ve duygularımıza tercüman olan bir yazı olmuş kaleminize sağlık,
  hep dikkatimi çeken bir konu olmuştur isim konusu, çocuklarımıza isim koyarken biz hiç zorlanmadık, insanların isimleri ile müsemma olduğuna inanıyoruz bu yüzden çocuklarım erkek olmaları hasebiyle onları peygamber isimleri adlandırdık, sonuncusunu ise Muhammed ismi ile taçlandırdık :) elhamdulillah,
  muhabbetlerimle...

  YanıtlayınSil
 9. Selamün aleyküm, Allah razı olsun. Benimde iki Çocuğum var. Isim seçerken öncelikle peygamberimiz ne önermiş ve nasıl davranmış diye araştırdım. Bu yolu izleyerek isim koymayı tercih ettim.

  YanıtlayınSil
 10. Ellerinize sağlık güzel yazı olmuş. Düşünce itibariyle doğru ancak şu arkadaşınızın kızının adı ile ilgili fazlaca yargılamada bulunmuşsunuz. Kadıncağız şurada haklı kimse annesinin kayınvalidrsinin vs. İsmini koymaya mecbur değildir ki zaten onlarında karışma lüksü yoktur sadece öneride bulunabilirler yada belki rica hani çok istedikleri bir isimse. Her anne baba çocuğuna koyduğu isimden dinen mesul ve sorgulanacak madem nedir bu herhangi bir başkasının zorbalıkla kendi istediğini koydurma mücadelesi... Anlam verilebilecek birşey değil. Üzüldüm şahsen arkadaşınıza. Evet yazının diğer kısımları hakkında çok doğru denişsiniz fakat bir yeri atlamışsınız dinimizde illa peygamber ismi veya dini iaim konulmalı diye birşey yoktur anlamo güzel iaim koyma vardır. Yani duyulmamış bi isim fakat anlamı güzelse neden konmasın. Biraz yanlış eleştiri yapılmış bu yazıda gördüğüm bu. Söylemek istedim belki düşünmeye sevkeder. Selam ile

  YanıtlayınSil
 11. isim çocuğun ana baba üzerindeki 3 hakkından biri. ne denli mühim olduğunu anlasa anne babalar 40 alime danışmadan belki de isme karar veremezler. internette çıkan ilk (ki çoğu da bu manaları saptırmış istediği tarafa yada istenilen tarafa çekmiş sayfalar oluyor)manasına aldanarak konulan binlerce isim ve oluşan kirlilik. atayı dedeyi inkar ve hor görme. şu da var bunlar kendi dinini yaşamak ve okumaktan aciz bizler için kaçınılmaz bir son maalesef. buna benzer daha ne istismar konuları var; örneğin liralar dökülen çocuk adına yapılan saçma partiler, çocuğun ihtiyacı olmadığı halde israfen alınan binbir çeşit eşyalar, o çok özenerek koydukları isimleri ayaklar altına seren isimlikli halılar dha neler neler? halbu ki harcanan onca para ile kaç aç doyar kaç kurban kesilir değil mi?

  YanıtlayınSil