Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

19 May 2014

Çocuğun İbadet Eğitimi Yazı Dizisi (6. Bölüm)

DUÂ EĞİTİMİ

Rabbimiz şöyle buyurmuştur:
"Kullarım sana beni sorarlarsa de ki; ben çok yakınım. Dua edenin duasına icabet ederim. Öyleyse onlar da benim davetime uysunlar ve bana iman etsinler. Umulur ki doğru yolu bulurlar." (Bakara 186)
"Deki; duanız olmasa Rabbim sizin neyinize değer versin.." (Furkan 77)
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
“Sizden birinize dua kapısı açılmışsa, muhakkak ki ona rahmet kapısı açılmıştır. Allah’a en sevimli dua; kendisinden afiyet istenmesidir. Muhakkak ki dua; başa gelen ve gelmeyen her şeye fayda verir. Öyleyse ey Allah’ın kulları! Dua edin! Size dua etmek düşer.” [1]
Duâ; kul ile Rabbi arasındaki kesintisiz iletişim kablosudur. Rahmet çeken, azap savan bir donanıma sahip olmaktır. Müslüman ailenin ve Müslüman çocuğun Allah katındaki değerinin mühürlü belgesidir.
Duâ donanımından yoksun olan bir çocuk, sevinçlerinde kime şükredecek, üzüntülerinde kime yalvarıp yakaracak, sırtını hangi güce dayayacaktır? Duâsı olmayan; gerçek güçten yoksun, yıkılmaya mahkumdur.
Müslüman ailenin görevi ise; çocuklarını duayla donatmak, hayatın zorluklarına karşı duayı kalkan olarak ellerine tutuşturmaktır.
Çocuk bir yaşına yaklaşırken el sallamayı öğrendiği gibi, ellerini açmayı ve "Amin" demeyi de öğrenmelidir.
Rasulullah (s.a.v) duanın önemi her zaman vurgular, sahabelerine dua etmeyi öğretirdi.
                       
                                        Dua eğitiminde dikkat edilecek hususlar:
1-Anne-baba ve evdeki büyükler, sadece namaz sonlarında değil, sevinçli bir habere şükretmek, üzüntü anında Allah'tan yardım istemek şeklinde duâyı hayatın bir parçası haline getirmelidirler.
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Kim sıkıntılı durumlarında duasının kabul edilmesinden, sıkıntısının giderilmesinden hoşlanırsa, rahat ve bolluk durumlarında çokça dua etsin!”[2]
2-Çocuk kucağa alınarak veya seccadenin başına beraber oturularak anne-baba dua eder, çocuk tekrar eder. Küçük çocuklar anne-babalarıyla sesli dua etmekten zevk alırlar.
3-Sabah-akşam duaları, eve girerken, çıkarken, yemekten önce ve sonra, tuvalete girerken gibi günlük dualar konuşmaya başladığı andan itibaren çocuğa tekrar ettirilmeli, dili dönmese bile bu eğitime devam edilmelidir.
4-Çocuğun bazı isteklerini (oyuncak, piknik, hediye vs) hemen yerine getirmek yerine dua etmesini istemeli; "Önce dua et bakalım, biraz bekle, Allah dualarını kabul eder" şeklinde çocuğa yol göstermeli, sonra da mümkünse isteğini yerine getirmeye çalışmalıdır. (Ondan habersiz babasına oyuncak sipariş vermek gibi.)
5-Çocuğa duaların üç şekilde karşılığının olduğu anlatılmalıdır:
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
 “Bir kul dua ettiği zaman, ona şu üç şeyden biriyle karşılık verilir: Günahı bağışlanır. Karşılığı ahirete ertelenir. Duası acil olarak kabul edilir.”[3]
Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Acele etmediği sürece kulun duası mutlaka kabul edilir. Onun acele etmesi ise; “Dua ettim de, duam kabul edilmedi” demesidir.”[4]
Eğer çocuğumuza bunları öğretmezsek, bazı duaları kabul olmadığında "Dua ediyorum, kabul edilmiyor" diye düşünür ve dua etmeyi bırakabilir.
                                                                                                                                  Ümmü Reyhane

"Eyvah Çocuğumu Şeytan mı Eğitiyor?" isimli eğitim kitabından alıntılanmıştır.                                                                                                                                                    devam edecek... [1]     Kenzu’l-Ummal/Kitabu’d-Daavat 3153.
[2]     Tirmizi 3382.
[3]     Kenzu’l-Ummal/Kitabu’d-Daavat 3169.
[4]     Buhari/Daavat 27. Müslim/Zikr 17. Tirmizi 3387.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme