Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

11 Nis 2014

Uzman Cehaletinden Allah'a Sığınıyoruz!

                      UZMAN CEHALETİNDEN ALLAH’A SIĞINIYORUZ!

Psikoloğa gitmek, bir diş hekimine gitmek kadar doğal artık..
Herkes hasta, herkes buhranda, depresyonda..
Çocuklar tımarhane kaçkınları gibi savruluyor.. Gençlerin her biri Hollywood filmlerinden fırlama gangsterler gibi dolaşıyor.. Çocuk parklarındaki 12-13 yaşındaki kızlar çok görmüş, geçirmiş hayat kadınları gibi müşteri bekliyor..
İşin tuhafı kime; “Derdin ne?” deseniz, herkes uzmanıyla görüşüyor, ilaç kullanıyor..
Peki bunca uzmana, doktora, ilaca rağmen neden her şey gitgide daha da rezalet oluyor?
Bu sabah uzman görüşlerine göz atarak küçük bir derleme yaptım. Aşağıdaki soru-cevapların hiçbirisi şahsıma ait değildir, bizzat uzman sitelerinden aldım, sadece gereksiz yerlerini çıkararak kısaltmalar yaptım.
Konuyla ilgilenen arkadaşlar zaten bu cevapları muhtemelen hatırlayacaklardır:

Kızım 7 aylık, geceleyin iki saatte bir emmek için uyanıyor. Çok yoruluyorum. Bu duruma nasıl son verebilirim?
7 aylık bir bebek iki saatte bir acıktığı için değil alışkanlık edindiği için emmek ister. Gece beslenmelerini sonlandırmanızı öneririm. Başlangıçta biraz direnç gösterse de zamanla alışacaktır.

Oğlum 2 yaşında. Ben çalışan bir anneyim. Oğlum gece uykusunda bile işe gitmememiz için yalvarıyor. Her sabah çok ağlıyor. Ne yapmalıyım?
Çocuk ile anne arasında görünmez bir kablo vardır. Siz ne hissederseniz bebeğiniz bunu algılar. İşe gittiğiniz için kendinizi suçlamayın. Yokluğunuzu telafi etmek düşüncesiyle çocuğunuza fazladan ilgi göstermeyin. Vedalaşmayı uzatmadan “akşama görüşürüz” deyin ve kapıyı kapatın. Siz kararlı oldukça o da bu durumu kabullenecektir.

9 yaşındaki oğluma ders çalıştıramıyoruz. Dikkati hep dağınık. Öğretmenleri sürekli şikayetçi.
Dikkat dağınıklığını önleyen ilaçlar var. Çocuk doktorunuzla konuşup ilaç aldırmanızı tavsiye ederim.

6 yaşındaki kızımı geçen akşam misafirlikte akrabamızın oğluyla öpüşürken gördüm. Eve gelince kendisiyle konuşarak bunun yanlış olduğunu anlattım. Bu durum geçici midir sizce?
O yaştaki bir çocuk bu hareketi bilinçli olarak yapmaz. Onun için hiçbir şekilde tepki vermemek en yerinde tutum olacaktır.

Kızım 5 aylık. Önemli kariyeri olan bir kadınım. İşe ne zaman başlamamı önerirsiniz?
Çocuğunuz altı ayını doldurduğunda rahatlıkla işe başlayabilirsiniz. Onun biberonunu kim olsa verir, bir şekilde bakılır, ilgilenilir. Fakat zamanı geçtiğinde sizin kariyeriniz bir daha geri gelmez.

13 yaşındaki oğlumu mastürbasyon yaparken gördüm. Kan beynime sıçradı, çok kötüyüm. Ne yapmalıyım?
Ergenlik dönemindeki çocuk için bu çok normal bir davranış. Büyüdükçe kendisi devam edip etmeme konusunda kati kararını verecektir. Sizin üzülmeniz için hiçbir sebep yok. Kendi haline bırakın. Onu asla suçlamayın.

1 yaşındaki kızıma ne kadar uyku eğitimi vermeye çalışsak da başarılı olamadık. Geceleyin sürekli kabus görerek uyanıyor. Gündüz de sürekli gözleriyle beni izliyor. Yanından ayrılsam hemen ağlıyor.
Her şeye yeniden başlayın. Çocuğunuzun odasını değiştirin, yatağının yerini, pijamasını, banyo saatini ve bütün uyku rutinlerini değiştirin. Sonra da yeniden uyku eğitimi vermeye çalışın. Siz kararlı oldukça direnmekten vazgeçecektir.

6 aylık oğluma uyku eğitimi vermek istiyorum Sizce zamanlama uygun mu? Bir de çok ağlayacağı için ilerde olumsuz bir şey olur mu?
6 ay tam zamanıdır. Aklınıza olumsuz bir şey getirmeyin. Henüz çok küçük, bunların hepsini unutacak.

4 yaşındaki kızım ve 6 yaşındaki oğlum tuvalete birlikte girmek istiyorlar. Ne kadar engellesem de bazen habersiz girdiklerini fark ediyorum.
Bunda endişelenecek bir şey yok. Çocuklar sadece birbirlerinin vücutlarını merak ediyorlar. Farklı bir anlam çıkarmayın.

1,5 aylık kızım 30-45 dk. arası emmek istiyor. Acaba doymuyor mu?
Çocuklar ilk 15 dakikada doyarlar. Geri kalan zamanda ise, kurtlar kendisini kapıp kaçmasın diye emmek ister. Alışkanlık yapabilir. 15 dakikayı geçirmeyin.

15 yaşındaki oğlum kız gibi davranıyor, saç modeli, kıyafetleri, davranışları, konuşması gitgide daha da bozuluyor. Güzellikle konuştum olmadı, kızıp bağırdım olmadı. Ne yapmalıyım?
Cinsel yönelim, doğuştan gelen bir şeydir. Siz bunun için “onarma terapisi” uygulasanız da hiçbir işe yaramayacaktır. Bu çocuğunuzun elinde olan bir şey değil. Eşcinsellik, normal bir cinsel kişiliktir. Tabii çevre faktörü bu durumu kabullenmeyi zorlaştırabilir. Bu durumun aile içinde normalleşmesi ve dışarıya karşı gerekli davranışların belirlenmesi hususunda uzman desteği alabilirsiniz.

                                                                                                                                       Ummu Reyhane

6 yorum:

 1. Allah razı olsun, bır cok Annenın dıllendıremedıgı sıkıntısını ıfade etmıssınız. Karsımızdakı doktor ya da uzman olunca cevap veremıyoruz zaten versek de ıtıbar edılmıyor

  Tabır cok guzel Uzman Cehaletınden!!!!!

  YanıtlayınSil
 2. Allah razi olsun cok guzel bir farkindalik harikasiniz

  YanıtlayınSil
 3. Yaaa inanamadım verilen cvplara.bazilarini tekrar tekrar okudun.ne denirki gerçekten cehalatin dibi artik bu.yuhhhhhhhh diyorum.

  YanıtlayınSil
 4. haklısınız ama20 Nisan 2014 03:32

  çok haklısınız kardeşim ama çocuklarında ciddi problem olan, uzman desteğine ihtiyacı olan aileler var. ne yapmaları gerekiyor bunların? hiç mi Allah'tan korkan, çocuk psikolojisinden anlayan uzmanlar yok?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Allah'a hamd olsun, sayıları çok az da olsa imanlı ve vicdanlı uzmanlarımız var kardeşim.. Bu yazıda değinmeye çalıştığımız şey; "Anne-baba, her uzmanın söylediğine inanmamalıdır" ilkesidir.. Yoksa uzmanlara gidilmesin değil.. Sorunlarımızda başvuracağımız uzmanları titizlikle araştırmalı ve uzmanların görüşlerini uygulama konusunda seçici davranmalıyız. Allah, hepimizin yavrularına iyilik versin.

   Sil
 5. Sevgili Müslüman Anneler!
  Lütfen isim üzerinden uzman tavsiyesi yapmayalım. Böyle yorumları yayınlayamıyoruz. Ancak uzman ihtiyacı olan kardeşlerimiz bize mesaj yolladıklarında bunun duyurusunu yapar ve özel mesajla tavsiyelerinizi alabiliriz. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

  YanıtlayınSil