Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

29 Nis 2014

Kitaplardan Hayata


                                                                             KİTAPLARDAN HAYATA

       Baharın müjdecisi bir tomurcuk o haliyle nasıl heyecan verirse insana, çiçeğin açılmasını meyve vermesini nasıl beklerse bir çiftçi,  bir çocuk da öyle beklenilen, öyle özlenilen, öyle bereket kaynağıdır anlamını değerini bilen için. 
      Çiftçi eker, sular. Ama karşısına nasıl bir ürün çıkacağını bilemez. İşte yetiştirdiğimiz  çocuklar da ellerimizin, gözlerimizin, gölgemizin altında büyürken hangi karakterde olacaklarını kestiremeyiz. Önceden bunun haberini veremeyiz. Her ne kadar yaşayacakları onun kişiliğinin bir parçasını oluşturacak olsa da, Ömer'i Ömer yapan özellikler ile Ebu Bekir'i Ebu Bekir yapan özellikler gibi farklı durumlar çıkabilir sonuçta. 
      Öyle ya da böyle her çocuk tatları ayrı birer meyve gibi dünya meyvesi olarak sunulmuştur önümüze. Bu aşamada  bize düşen görev iyi bir eğitim vermektir. Hayata hazırlık eğitimi.  Peki  bu nasıl olacak? Çocuğun karşısına geçip " bu böyle,  şu şöyle” demekle olacak mı? Anne baba bu eğitimi kendi hayatıyla göstererek en iyi bir şekilde verebilir. 
     Yalan söyleyen bir baba çocuğuna yalan söylememesi gerektiğini nasıl anlatacak? Çocuğuna kızan bağıran bir anne kardeşiyle kavga etmemesini nasıl sağlayacak?  Nasıl etki edecek sözleri? 
    Bizler bazı şeyleri tecrübe ederek öğreniriz hayatta. Allah öğretir bize ders aldığımızda yaşadıklarımızdan. Ama çocuklar daha taptaze halleriyle nasıl öğrenecekler? Bıçağı eline almak isteyen çocuğumuza bıçağın ucunu hafifçe dokundurabiliriz can acıttığını anlaması için. Sıcak çay bardağını istendiğinde de dokundurabiliriz. Bunlar birkaç deneyimdir yalnızca. 
    Bir de kitaplar vardır eğitirken öğretmek için. Kitaplar ne kadar etkilidir bu konuda? Çocuk Kitapları fabllardan başlar. Hayvan hikâyeleri, masalları. Bir ördek tembellik eder, bir eşek sözünde durmaz, bir karga önyargılıdır vs. onların yaptıkları hatalar ya da doğrular üzerinden iyiyi ve güzeli öğretmeye çalışır anne baba sorumluluk bilinciyle.    Peki, çocuğuna bunu okurken kendi ne kadar riayet ediyordur bu ahlaki kurallara acaba? Fedakârlık, düzenli olma, nasihate uyma, emaneti korumak vb. konular işlenirken kitaplar aracılığıyla  hayatından da örnekler sunabilmeli anne baba muhakkak. Yoksa çocuk kitaplarda kalan hayali bir dünyayı asla yaşamadan büyüyecektir. Ve çocuklukta edinilmeyen güzel hasletlerin yetişkin iken edinilmesi  çok da kolay olmayacaktır. 
    En güzel örneği Rasulullah olan mümin,  eğitimin anne karnında başladığını ve Allah’ın yardımıyla okunan her ayetin bebeğin gözlerine,  kulağına,  ellerine, kalbine işlendiğini bilerek başlar kendisi de örnek olmaya.

                                                                                                                                          Ummu İbrahim 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme