Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

21 Mar 2014

Evlerimiz ve Biz

 EVLERİMİZ VE BİZ
   Huzur ve sekine mekânı evlerimiz... Hüzün ve keder mekânı evlerimiz... İlim ve hikmet yuvası evlerimiz...
   Bir ev ki  nice hayatları barındırır içinde. Ömre şahit olur meskenlerimiz. Kimi zaman devasa yapılarda yırtılır takvim yaprakları. Kimi zaman tek katlı müstakillerde… Öyle ya da böyle ev vazgeçilmezi olur her canlının. 
   Sünnete aykırı olsa da, yasaklanmış olsa da bir köy hanesi kadar hane barındıran yüksek binalarda oturmak mecburiyet olmuştur bizim için bu şehirlerde. Alternatifi olmadan sığınak, barınak misali girivermişizdir bir kapıdan. Bu girişle birlikte birçok şeyi de beraberimizde getirmişizdir aslında.  Ya da karşılaşacağımız onca şeyin farkında bile olmadan, umutlarımızla girivermişizdir işte. 
   Bir ev almak için faiz haramına kolaylıkla girilen günümüzde, en helalinden tapu derdi olmadan yerleştiğimiz evlerimiz eğer bir apartman dairesi ise komşuluk görevlerimiz daha bir çoğalır, sorumluluğumuz daha bir artar. En yakın komşudan başlamak üzere, ses bir problem, koku bir problem, çamaşır asma bir problem, alıp verme bir problem oluverir çıkar karşımıza. Uyuyan bebeğimizi uyandıran bir zil sesini duyunca estağfurullah çekersiniz ama yapacak bir şey yoktur. Balkonunuza topu kaçan çocuk sizi kapıda beklerken müsait olmadığınız bir zamanda, yapacak bir şeyiniz yoktur. Ve daha neler neler...
   Bu ortamları cennet mekânlara çevirmek her zaman kolay olmaz. Önce evlerimizin içinden başlamalıyız. Bizim hayatımızı zorlaştırmayacak, temizliğiyle zaman harcamayacağımız, rahat, gözümüzü ve kalbimizi yormayacak, gereksiz ayrıntılardan uzak çocuklar için en uygun döşeme ve dekor ile evimiz yaşanacak kalmalı ki "Aman düştü düşecek, aman kırıldı kırılacak" derdi olmadan hem kendi sinirlerimizi hem çocuklarımızın ruhlarını yıpratmamış olalım. Böylelikle hayra çevireceğimiz vakitler bize kalsın.
Evin geniş ve ferah olması, güneş görmesi de önemli unsurlardır elbet. Misafir ağırlarken bu konu daha bir önem arz eder.
   Mahremiyete dikkat edilen ortamlar hazırlamak için odaların ayarlanması çocukların eğitiminde de çok hassas bir noktadır. Ki haremlik-selamlık uygulamasına alışan çocuklar bunu ileriki hayatlarına taşımakta zorluk çekmezler.
   Sonra kitaplar... Hayatımızın vazgeçilmezleri... Her gün tozunu almak zorunda olacağımız süs eşyaları ile dolu TV ünitesi değil, kütüphane. Ve örümcek adamları,  sihirli anneleri ile beyin kirleten TV’ler değil, kitaplar... Kütüphane bir evin olmazsa olmazıdır muhakkak. Büyüklü küçüklü renk renk kitaplar, yaşı geldiğinde çocuklarımızın da çok ilgisini çeken materyaller olacaktır. Bunlar evin iç dizaynı. Bir de evi ayakta tutan, bağırış çağırışların içinden tebessümler yükselten asıl dizayn vardır ki...
   Kimi zaman problemlerin çözüldüğü bir mahkemeye, cemaatle namaz kılınan bir mescide, kitapların okunduğu bir medreseye, oyunların oynandığı bir bahçeye, tebliğ yapılan Erkam'ın evine, fakiri gülümseten bir eve, en güzel misafirlerin ağırladığı Ebu Eyyub'un evine dönüşüverir evlerimiz de, melekler tutuverir dualarımızın ucundan ve Arşa yükseltir.
   Babaların akşamları özlemle varmayı bekledikleri, annelerin ise bu bekleyişi daim kılacak unsurlarla kendilerini donattıkları yuvalardır evlerimiz.


                                                                                                        Ummu İbrahim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme