Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

9 Şub 2014

Ülker'e BoykotGenel anlamda bütün dünya, özel anlamda ise Türkiye kritik ve kargaşa dolu günler geçirmeye başladı. Suriye savaşı, Mısır darbesi, Gezi Parkı Eylemleri ve son olarak 17 Aralık Operasyonları pek çok kimsenin gerçek yüzünün ortaya çıkması konusunda bir imtihan vesilesi oldu.

Müslümanlar; Suriye’yle birlikte İran’ın ve Şia’nın gerçek yüzünü, Mısır’la birlikte Suud Devletinin hainliğini, Gezi Parkı’yla pek çok İslamcı bozmasının niyetlerini, 17 Aralık’la da Gülen Cemaatinin ümmete attığı kazıkları gördü ve görmeye devam ediyor.

Fitne, yani imtihan bir ayraçtır, bir süzgeçtir. Hakla batılı, imanla küfürü, mazlumla zalimi, mü’minle haini ayırt eder.

Elbette hakkı, hak sahibine teslim etmek gerek. Mazlumun dinini sormadan zalimin, hainin karşısında durmak gerek. 

Zalime karşı durmak, mazlumu her şeyiyle kabul etmek anlamına gelmez. Gruplardan bağımsız ama daima haktan yana olmayı dilemek, bunun için dua etmek ve buna gayret etmek mümkündür ve bizim tercih etmeye çalıştığımız gidişat da bu olmalıdır.

Ülker.. Çocukluğumuzdan beri annelerimizin “Müslüman ve güvenilir” diye bizim için seçtikleri tek markaydı. Ülker dışındaki markalardan gelen hediyeleri, başkalarına bile hediye etmeyi düşünmeden hemen çöpe atardık.

Yıllar böyle geçip gitti ve şimdi bizler anne olunca, bir alternatif olarak yine Ülker’in sadık tüketicisi olmaya devam ettik. Çocuklarımız başka markalara heveslenmesin diye kutu kutu evimizin köşesinde bulundurduk, misafirliklerde çantamızda taşıdık ki, verilen yiyeceğe alternatif olarak hemen Ülker’i sunalım çocuklarımıza.

Zaman zaman kulağımıza; “Ülker daha önceden hassastı. Fakat babalarının vefatından sonra işi devralan genç Ülker sahipleri aynı hassasiyette değil” şeklinde haberler geldi de aslını bilmediğimiz şeyin ardına düşmedik.

Sonra evlerimizde televizyonlar yoktu. Ülker’in iğrenç reklamlarını görmedik.

Ve şimdi Ülker, Cumhuriyet gazetesinin sponsoru olmuş!

Gülen Cemaatinin taraftarlarına iletmiş olduğu; “CHP’ye oy verin” talimatını duymayan kalmamışken tam bu sırada Ülker’in de Cumhuriyet gazetesiyle aynı safta durması ‘müslümanlara ihanetinin’ bir simgesidir benim nazarımda.

Ülker’in bu denli dev bir dünya markası olması, yıllar yılı her düşüncede Müslümanın kendisini desteklemiş olması sebebiyledir.

Bizler İsrail ve ona destek veren markaları neden boykot ediyoruz? Halbuki onlar, Yahudi ve kafir olarak dinlerinin gereklerini yerine getiriyorlar. Kendileriyle, inançlarıyla çelişkiye düşmeden olması gerekeni yapıyorlar.

Ülker’in bu pervasızlığının sebebi ne? Müslümanlar artık her ihaneti sineye çekiyorlar diye mi? Yoksa “artık köprüyü geçtik” düşüncesiyle mi? Veya “alternatifleri yok nasıl olsa” arsızlığı mı?

Evet, alternatifimizin kalmayışı doğrudur. Fakat bu durum, ihaneti affetmemiz için asla bir mazeret değildir.

 Cemaatin dershanelerine çocuklarını gönderen müslümanlar, bu dönemde hiç istiflerini bozmadan “O zaman alternatif üretsinler, ne yapalım?” deme pişkinliğini gösterdiler. Bu tavrın, dünya menfaatini gözetmekten başka bir gayesi var mı?

İhanet, hainlik bu milletin bildiği bir duygu değildi. Bu kadar hain insan nereden, ne zaman ve nasıl türedi?

Şu süreçte kafirlerin tarafını tutarak Müslümanlara ihanet eden bir marka, Müslümanların helal ilkelerine ne kadar sadık kalabilir, düşünmek lazım..

Artık “Haydi anneler mutfağa” demekten başka alternatifimiz yok.

Allah bize merhamet etsin!

                                                                                                                                                         


Yazıdan Sonra Olanlar 3 Mart 2014

Bu yazıyı 9 Mart Pazar sabahı yazıp yayınlamıştım. Öğleden sonra dışarıya çıktığımızda alışkanlık işte Ülker Shop marketin önünden geçtik. Meğer ne çok şey alıyormuşuz her hafta. "O yazıyı yazmasaydın şimdi ülker çikolatalarımızı yiyerek yürüyorduk" diye takıldı aile efradı bana.. Ve hiç kimse "ne gerek var ki?" demedi. Allah razı olsun.

Başka bir gün hazırlıksız dışarıda kaldığımızda acıktık ve açlığımızı yatıştıracak bir şeyler alalım diye markete girdiğimizde alacak hiçbir şeyimizin kalmadığını üzülerek gördüm. Ekmekle elma çok güzel gitti ama :)

Annemin bize yaptığı gibi sabahları birer avuç kuru üzüm ve leblebinin yerini hiçbir çikolata tutmuyor.. Biz de o usule döndük, anneanne menüsüne..

Ayrıca o gün bu gündür iki-üç güne bir kek, kurabiye tarzı bir şeyler yaptım. Mutfakta olmanın, ailece yeni tarifler denemenin, yeni lezzetlerle tanışmanın tadına vardık. Ha bi de pasta defterimiz oldu :)

Ev dışındaki havadislere gelince; müslüman annelerdeki yazar arkadaşlarım bile ülker boykotunu anlamsız buldular. Kimisi; "Alternatifimiz yok" dedi. Kimisi; "Aldığımız her ürünün boykotluk bir nedeni var" dedi.

Ben söyledim her birine, aklına takılanlar olmuştur belki diye buraya da yazıyorum; "Müslüman olmayan, İslamî hiçbir hassasiyeti olmayan "haram şüphesi bulunmadığı takdirde" her markayı kullanabilirim. Kullandığımız deterjan, kıyafet, ayakkabı vs. pek çok şeyin boykot edilecek bir tarafı mutlaka vardır. Bunu da kabul ederim. Fakat benim kabul etmediğim şey; "İslamî söylemlerle müslüman camianın desteğini aldıktan sonra 'biz onlardan değiliz' mesajını verenlerin" ürünleridir.

Bir F.Gülen fanatiğinin marketiyle, bir dinsizin marketi arasında tercih hakkım olsa, bunca şeyden sonra gider o dinsize paramı veririm.

Son olarak Afia Gıda'nın epey bir ürünü var, internetten sipariş de çok kolay. Sanırım şu aralar biraz onlara takılacağız.

Selametle.

Ummu Reyhane

32 yorum:

 1. El insaf...

  Daha önce Ülker satın alırken ülkeye Şeriat getirecek diye mi alıyordunuz?

  Cumhuriyet Gazetesi'ne reklam vermesi, TV reklamları gibi hususlar konusunda söylenecek bir şey yok, evet rezalet bunlar.

  Ama, bu tür yanlışları 'müslümanlara ihanet etme' noktasına nasıl getirebilir bir insan pes doğrusu.

  Hele şu paragrafa ne demeli?
  <>

  Maşallah, kulağınız pek delikmiş.

  Evet, Ülker yaptıkları yanlışlardan dolayı hesap verecek; siz de vereceksiniz. Hak meselesi bu, yazı yazmak veballi bir iş, aklına geleni klavyeye dökmekle olmuyor...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kimse böyle bir şey söylemiyor siz ve sizin gibiler dışında. Bu tavrınızla neyin karşısında kimin yanında durduğunuz belli oluyor sanki. Ama sizin gibi kesin konuşamam Allah bilir niyetim sadece hatanıza işaret etmek ne kadar edepten nasibini almamış bir yorum olsa da din kardeşidir , bölünmeyelim mantığı hep bizi dizginliyor. Hanımefendinin ağzına sağlık , şüphelerimiz ve gerekçeleri yıllardır devam ediyordu, daha doğrulanması için başka kanıt mı arayalım. Sizler her fırsatta siyaset ile demogaji yapmaya çalışırken bizim gibiler asıl size el-insaf demesi gerektiği yerde bir taraftan üzülüp dua ediyoruz, Allah'ım onlara doğrusunu göster, niyeti temiz olanı kötüden ayır, akla diye.Ama pes doğrusu anlayın artık çabalarınız nafile... Önce kendinize söyleyin bunu yazmak veballi bir iştir evet aklına geleni klavyeye dökmekle olmuyor.

   Sil
 2. Sevgili kardeşim, daha önce ülker alırken ülkeye şeriat getirecek diye almıyorduk elbette.
  Fakat belki bilmiyorsunuzdur; ülker başından beri müslüman çevrelere yakınlaşması, kanaat önderleri ile münasebetleri, müslüman camiaya "ülker sizin hassasiyetlerinize dikkat eder" mesajını vermesi ile biliniyor. Sözüne itimad edilen pek çok önder "ülker müslümandır, ürünleri helaldir, tüketebilirsiniz" fetvası verdi cemaatlerine.
  Bizim itirazımız müslümanlara güvenilir göründükten sonra müslümanların hassasiyetlerine ihanet etmesi ve onlarla dalga geçmesi durumudur.
  Tabii burada bakış açışı farklılığı da olabilir. Eğer siz Ülker'in Gülen Cemaati tarafından şu dönemde ısrarla desteklenmesi, Cumhuriyet gazetesi gibi herkes tarafından ne olduğu malum bir gazeteye sponsor olması haberlerini "basit bir yanlış" gibi değerlendiriyorsanız, bu sizin bileceğiniz bir iş.
  selametle.

  YanıtlayınSil
 3. Toplumlar içinde bulundukları sistemlerin dayatmalarıyla şekillenirler.Tağutlaşmış Bir s
  istem düşününki müslümanın tüm değerlerini eritir ayaklar altına alır da,Müminler yediklerinin içtiklerinin bile farkına varamazlar hassas davranmazlar, bu konuda hassasiyeti olan müslümanlarıda pasivize etmeye çalışırlar,aslında rengini yitirmiş bir toplumda herkesden aynı hassasiyeti bekleyemezsiniz,bir toplum ya kara olur ya beyaz..ne zan ediyorsunuz ki Allah azze ve celle dualarımıza niye icabet etmiyor niye bir çok islam toplumu zulüm altında niye sokaklarımız işgal altında bunca dua yapılırken...evet iki sebebi var marufu emretmeyi terk ve haram lokma (hassas davranmama) Ebu Hureyre r.a. anlatıyor: "Resûlullah s.av. buyurdular ki: "Öyle devir gelecek ki, insanoğlu, aldığı şeyin helalden mi, haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul edilmez." (Buhari, Büyü' 7, 23; Nesai, Büyü' 2, (7, 243) olayın vehametinin farkında olmayacak buyurur.. vesselam bu konuda (kendinin ne olduğunun farkında olamayan) hangi marka ciddiyetini koruyamazsa bu islam hakikatine ihanet içerisinde olur... ümmü betül

  YanıtlayınSil
 4. Selamun aleykum. Müslüman anneleri ilgilendiren bu önemli konunun burada ele alınması çok güzel olmuş. Nitekim eve giren markalarda hassas davranan her anne bu haberle yakından ilgilenecektir.

  Evet, doğrusu çocukluğumuzdan beri hep ülkeri tercih ettik. Çünkü biz Müslümanların hassasiyetlerine yakın durduklarını anlattılar bize yıllarca. Bununla birlikte pek çok markayı sahiplerinin din düşmanlığından ve Müslümanlara köstek olan fikirlerinden dolayı da boykot ettik. Aradan yıllar geçti ve bazı şeyler bizde alışkanlık haline geldi. Ancak bu alışkanlıklar değişen şartlarla birlikte değişmek zorunda elbette. Hele birde söz konusu olan ülkerin takındığı bu yeni tavır gibisi olunca…

  Her dönemin ihaneti farklı farklıdır. Şartlara göre boyut kazanır. Günümüz şartlarında da ihanet bu şekilde bir destek ile ortaya çıkıyor. Gazeteler, tv’ler, bilindik markalar birilerinin yanında saf tutarak adeta tercih yaparak bu kargaşaya dahil oluyor. Bu tercihler, destek olmalar küçük gibi görünse de aslında pek çok manaya geliyor. İhanetler böyle gizli örtüler ardında yapılıyor. Bu örtüleri kaldırıp kimin hangi safta nasıl durduğunu görmek uyanıklığını göstermemiz gerekiyor. Bu nedenle Ülkerin bu yaptığı görmezden gelebileceğimiz basit bir iş değil…

  Yıllarca Ülkeri tercih ettik öyle ise hep böyle yaparız, diye bir kaide yok elbette. Yıllardır güvenip aldığımızı, güvenimizi sarstığında -hiçbir alternatifimiz olmasa dahi- yıllarca almayıveririz de. (yani bundan vazgeçinceye kadar) Ülker de bunu bilsin, diğer markalar da… kimse bir dönem elde ettiği desteğe güvenmesin ve şimdi de ne yaptığına dikkat etsin.
  Ümmü rüveyda

  YanıtlayınSil
 5. Hassasiyetiniz için Allah razı olsun ...

  YanıtlayınSil
 6. Allah razi olsn..bugun her yerde her yerde oldurulen yavrumuzun haberi var ..saniyorum ki hassasiyetimiz kismi cuzzi ve oldukca pinti oldu..neden her gun oldurulen iskenceye maruz kalan suriyedeki yavrularimiz icin de bu hassasiyeti gostermiyoruz..neden sesimiz cikmiyor..ulker veya her ulker..yahudilerle olursa veya onlar gibi yasamayi halk yavas yavas benimserse ki oyle oldugu asikar oksijenli ve temiz alanlarimiz sadece evlerimizdir demek oluyir..rabbim korusun..korurken bizi de uyandirsin..kismen degil,kalben ve vicdanen..gelmedi mi zamani?selamunaleykum..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorum yapan bütün kardeşlerimize değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum.. Aramıza yeni katılan misafirlerimize "Hoşgeldiniz" diyorum.. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Selametle.. (Ummu Aişe)

   Sil
 7. Afia zaten zır Fethullahçı, bence onu hiç hiç almayın, evet yaptıkları ürünlerin içinde bir şey olmuyor, ama eğer afia yı alırsanız, ülkeri alsanızda almasanız da bi fark olmaz, çünkü ülkerinde içinde bir şey olmuyor, bence hiç birini almamak en iyisi, Allah'ın yarattığı meyveler sebzelerden yiyin, neden illa ki abur cubura ihtiyaç duyuyoruz, zaten bir çocuğa ömründe hiçbir abur cuburu tattırmadığın zaman, tadını bilmediği için sana ısrar edecek değildir herhalde, yani demem o ki ne afia ne ülker, Allah'ın yarattıklarıyla yetin yeter!? :)) Haydi Selamun Aleykum.. :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili kardeşim, Afia'nın zır fetullahçı olduğuna dair bizim bir bilgimiz yok açıkçası, sizin elinizde böyle bir malumat varsa, paylaşırsanız eğer dikkate alırız inş. Bizim afia'yı tercih etmemizin nedeni hem helallik hem de sağlık açısından güvenilir olması. Ülker'in ne kadar helal olduğunu bilemem ama sağlık açısından pek uygun olmadığı ilgilenenlerin malumudur zaten.
   :) elbette allahın yarattığı sebzelerden meyvelerden yemeye çalışıyoruz. Markaları da illa ki abur cubur açısından değil, diğer tüm ürünleri açısından düşünürseniz biraz daha konu anlaşılabilir sanırım. Sonuçta bu markaların yağı, peyniri, unu, baharatı vs. da var, değil mi?
   Ve elbette ki çocuklarımız haram şüphesi bulunan yada sağlık açısından uygun olmayan şeylere imrendikleri zaman onlara sunacağımız bir alternatif olarak kullanıyoruz.. En asgarisi olsun diye gayret ediyoruz..
   Sonuçta bu çocuk sosyal bi varlık, akvaryumda yetişmiyor.. Bu işin parkı var, sokağı var, okulu var. Onun için tercihlerimizin uygulanabilir olması gerekiyor, önerilerimizin de ayaklarının yere basması..
   Teşekkürler, haydi aleykum selam :)

   Sil
  2. Afia Fethullahçıların değil. Yazıcı Nur Cemaatinin. Onların Fethullah beyle bir alakaları yok.

   Sil
  3. Biz de öyle biliyoruz. Yazıcılar dini hassasiyeti olan kimseler, Fethullahçıların dinle hassasiyetle işleri olmaz.

   Sil
  4. ben yazıcı cemaatine mensubum afianın kesinlikle fethullahçılarla alaksı yoktur.biz cemaat olarak ülkeri zaten tüketmiyoruz tükeden kardeşlerede hayret ediyordum şahsen.araştırmadan zanla hareket ediyorlar diye

   Sil
 8. merhaba,ben urfa tutkunu isimli blogun sahibesi arkadaşımın uyarısıyla bir kaç yıldır ülker ürünlerini almıyorum bu arkadaşımız ürünlerin içerikleri konusunda mail attığı firmalardan ülkerden tatminkar bir cevap alamadığını anlatmıştı.ben torku ve eti'yi tercih ediyorum.

  YanıtlayınSil
 9. hassasiyetiniz için teşekkürler :) taze anne olarak örnek oluyorsunuz bana :)

  YanıtlayınSil
 10. selamun aleyküm kardeslerim
  google da arama yaparken rastladım sayfanıza... lakin bu sayfada yazılanlardan sonra katıla katıla ağlamamam mümkün değil :(
  ben dinini ve dini hassasiyeti Fethullah Hocam ve hizmet hareketi vesilesi ile öğrendim, tanıdım. öğretmenim ideailst bir öğretmen ve anne olmayı da camiadaki ablalarımdan öğrendim...heveslendim, gayret ettim... ama yazdıklarınız.... nolur sadece bazı tv kanalları ve gazetelerden duyduğunuz kesinliği belli olmayan ifadelerle yargılamayın hiç kimseyi... vebal almak hakka girmek bu kadar kolay olmamalı :( müminler böyle parça parça bölünmemeli...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. siz stv nin yayınlarını hiç izlemiyorsunuz anlaşılan.göz önünde olan şeylerden vebal diye bahsediyorsunuz.ben tv kanal listemden bile sildim tahammül edemiyorum haberlerine

   Sil
 11. aleykum selam..
  sevgili kardeşim, açıkçası yorumunuza verdiğim cevap, tarafınızdan anlaşılır mı pek emin değilim ama yine de anlatmayı deneyeceğim..
  Belki söyleyeceklerim size çok ütopik gelebilir ama, müslüman annelerin yazar ekibinin hiçbirinin evinde televizyon yok, hiçbiri evine gazete almaz, kimse aktif olarak gündemi takip etmez, site site dolaşarak haber okumaz. Her birimizin bunlardan öte yapacağı pek çok işi ve görevi var. Dahası kendine belirlemiş olduğu özel gündemi var.
  Bu yazı sadece "helal gıda, güvenilir gıda" bağlamında kaleme alındı, amacı siyaset yapmak değil.
  Evet, birileri 17 aralıktan sonra cemaatin iç yüzünü kısmen öğrenmeye başladı. Fakat inanın bizler çocukluğumuzdan beri bunları biliyorduk. Haşa, kendimizi insanlardan üstün ve ayrıcalıklı görmek için bunları söylemiyorum. Bizim gibi pek çok kardeşimiz de bunlardan haberdardı.. Fakat genel halk bazı şeyleri yeni yeni görüyor.
  Bizim Gülen cemaatiyle problemimiz dinî bir problemdir, siyasi değil. Biz herhangi bir parti mensubu değiliz ki, bundan dolayı Gülen karşıtı olalım. Biz medyanın sürüklediği yere gidenlerden değiliz.
  Ayrıca biz Gülen'i kendi kitaplarından, sitelerinden, bizzat kendi cümlelerinden tanıyan insanlarız. Birilerinin onun hakkında ne söylediğine bakmadan onu kendi sözleri ve davranışlarıyla değerlendiririz.
  Biz, Gülen'le aynı akideye mensup kimseler değiliz. Onunla problemimiz dini ilkelerdir. Tabii cemaatinden bunu bilip de onun gibi inanlar var, bir de sizin gibi, dini onunla tanıyan ve samimiyetle ona gönül veren kimseler var. Acizane benim size tavsiyem, dininizi ana kaynağından araştırıp öğrenmenizdir. Kur'an ve sünneti, sahabenin, alimlerin yolunu kaynaklarından okuyup öğrenin. Onların yaşadığı İslam'la size öğretilen İslam arasındaki farkları böylece görmeniz mümkün olabilir.
  Fakat benim merak ettiğim şey, Ülker'in Cumhuriyet sponsoru olması neden sizi rahatsız etmiyor da bu yazı rahatsız ediyor?

  YanıtlayınSil
 12. ülker güvenilirliğini çoktan kaybetmişti benim gözümde

  YanıtlayınSil
 13. Duygu Yılmaz o zaman uçağa binmeyelim araba kullanmayalım Allah'ın yarattığı eşekle idare edelim silah yapmayalım sömürge olarak yaşayalım sonra nolacak bu Müslümanların durumu diye laftan öte bişey yapmayalım. hem söylediğin sözlerde iftira var Afia nın fetullahçılarla hiçbir alakası yok. kişinin her duyduğunu söylemesi yalan olarak yeter...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Buradan nasıl bu sonucu çıkardınız ilginç buldum. Allah eşeği yarattığı gibi kullanmamız için aklı ve uçağın hammaddesini de yarattı. Yani uçağı da her şeyi de Allah yarattı sonuç olarak. Tabi ki biz Müslümanlara da elimizden geldiğince bu aklı kullanarak kendimizi geliştirmek düşer.

   Sil
 14. Iki market örneği verip gider dinsiz maketten alırım demişsin ya heh işte tam da o sebepten CHP'ye oy verildi AKP nin kazıkları yüzünden anladın?ilk sayfaya girdiğimde çöl etkilendim harika yazılar vardı bir anda pek çoğunu okudum ta ki bu yazıya gelinceye kadar ne kadargüxel bir amaçla açmış ama ne kadar gereksiz işlere alet etmişsiniz attığı kazıklar gibi ifadeler filan yazık gerçekten yazık takdirlerim yerle bir olup yerini tekzibe götürdü ya övünüyorsunuz ya çöl daha da gelmem!!!

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dinsiz bir marketten alışveriş yapmakla, dinsiz bir partiye oy vermek arasında kurmuş olduğunuz çarpık denklem; akide ve fıkıh (dahası din) bilginizin ne durumda olduğunu, karşınızdaki kişiye hitap şekliniz de ahlak seviyenizi ortaya koyarken size sadece "Allah şifa versin" diyebiliriz. Bizi takdir etmekten vazgeçmekle ne iyi etmişsiniz, eğer takdirinizi sürdürseydiniz "Allah'ım bizde ne gibi bir yamukluk var ki bu insanlar bizi beğeniyor?" diye kendimizi bir kez daha sorgulardık..

   Sil
 15. Selamun aleyküm,

  Gimdes'ten sertifikası olmayan hiç bir firmaya duruşu veya görünüşü ne olursa olsun temkinli yaklaşırım.

  Diyelim ki Ülker çok dikkat ediyor kullandığı malzemelere (gerçi bunu da pek sanmıyorum, sütlerine, yoğurtlarına karmin katabildiğine göre hassasiyetini kaybetmiş demekki) peki Ülker'e hammadde sağlayan firmaları ne yapacağız? Mesela kullandıkları un, yağ, kabartma tozları, emüglatörler. İçlerinde neler var neler yok Ülker ne kadar biliyor olabilir?

  Güvenilir bir sertifika kuruluşu tarafından denetlenmedikten sonra çok zor bunların takibi.

  Konuyu Cumhuriyet, Fethullah falan diye de değerlendirmeye gerek kalmazdı sertifikası olsaydı.

  Ama ne yaptılar? İçim süt grubu ürünlerine sertifika alıp, 1 sene "biz sertifikalıyız" diye isim yapıp sonrasında uzatmadılar sertifikalarını. Ben artık almıyorum, daha önceden söylediğim tanıdıklarımı da sertifikanın iptal olduğuna dair uyardım.

  Gittiler Gimdes'ten sertifika almaya çalıştılar ürünlerine. 2 senedir Gimdes'in sitesinde yorumlarda diyor ki "ürün gamı çok geniş, sertifikalandırma uzun sürüyor." Ama ne oldu sonunda? Başka bir sertifikalandırma kurumundan sertifika almışlar.

  Gimdes'in 2 sene uğraşıp henüz sertifika veremediği bir yere bu firma nasıl şıp diye sertifika verebildi sorarım? Biz buna güvenir miyiz? Kimi kandırıyorsunuz?

  Yine Gimdes'in "kullandığı bazı hammaddeler Gimdes'in standartlarına uymadığı için" sertifika vermediği Komagene'nin başka yerden sertifika alıp, ondan sonra da koca koca afişler ile helal diye yazması gibi bir şey bu. Hadi canım ordan!

  YanıtlayınSil
 16. anne aday adayı13 Ağustos 2014 18:57

  keşke müslüman annelerde siyaset üzerinden bir gündem oluşmasaydı...
  ülker'in boykot edilmesinin gülen cemaatiyle ilgisi ne anlamış değilim?illa ki bir boykot gerekiyorduysa bu siyasi olaylar karıştırılmadan da anlatılabilirdi.
  kaldı ki reklamları kötü olan,chp'ye oy veren markaları boykot edeceksek bu sadece ülker olmaz sanırım.
  daha önceden neye dayanarak alıyorduk ki,şimdi almaktan vazgeçiyoruz?
  şimdisine bakmadan öncesini sorgulamak daha mantıklı olsa gerek.'ya biz bu adamların ürünlerini kullanıyorduk,aslında hiç de hassasiyet sahibi kimseler değillermiş.neye dayanıp aldık?bundan sonra daha seçici olalım'diyebilmek..

  bir de anlamadığım nokta.sizin gibi islami bilinci olan,türkiye siyasetini iyi yorumlayacağına güvendiğim bir kimse nasıl olur da 'bu olaylardan sonra gerçek yüzlerini gördük' der. yani düşman kesilmek için gülen cemaatinin akp'ye kazık atmasını mı bekliyordunuz?..çocukluğumuzdan beri biliyoruz,mesele siyasi değil akidevi demişsiniz.şahsen ben de kendimi bildim bile cemaat'in benim dinimle bi alakası olmadığını biliyorum.ama şu kimileri tarafından 'darbe' vs gibi lanse edilen süreçte cemaate karşı olan tavrım zerre değişmedi,ne iyi ne kötü yönde...
  keşke cemaat şöyle cemaat böyle diyene kadar ortalığa saçılan kirli çamaşırlara baksaydık.o zaman belki bir nebze görürdük milletin adamı diye yutturulmaya çalışan kimselerin millete neler yaptığını.....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. sevgili kardeşim, farkındaysanız biz burada önemli bir kitleye hitap ediyoruz.. Pek çok kimse bu tür şeyleri daha yeni yeni fark ediyor. Burada "biz önceden her şeyi biliyorduk" demeyi açıkçası bir küstahlık olarak görürüm.. "Gerçek yüzlerini görmeye başladık" demek daha insani ve ahlakidir zannımca..
   Dikkat ederseniz "Akp'ye attığı kazıklar" gibi bir ibare bizim yazımızda mevcut değil.. Biz "ümmete atılan kazıklar" diyoruz.
   Biz Akp'nin savunucusu, fanatiği falan değiliz. "Onlara kazık atan karşısında bizi bulur, nefretimizi kazanır" şeklinde bir davamız asla yok.. Eğer bizi biliyorsanız bunu da bilmiş olmanız gerekirdi..
   Bizim bu yazıda gündeme getirdiğimiz, yeni öğrendiğimiz şey; Ülker'in gülen grubuyla bu kadar içli dışlı olmasıydı.. Bunu da yeni öğrendik yani.. Akidevi değil ya, bu güne kadar görmedik, duymadık, yeni farkına vardık ve boykot ediyoruz. Mesele bundan ibaret.. Bizim de cemaate karşı önceki tavrımızla sonraki tavrımız arasında hiçbir fark yok. Fakat edindiğimiz bilgi açısından Ülker grubuna karşı tavrımız değişti..
   Ayrıca biz yıllardır, annelerimizden beri "müslümanlardan taraf" olduğunu sandığımız bir markanın siyasi duruşunu sorgulayarak gıdalarla ilgili kendimize yol haritası çizdik.
   Ama maalesef bizim yazımızda yapmadığımız siyaseti siz iki paragraflık yorumunuzda gayet de güzel yapıyorsunuz. "İslami bilinci olan, türkiye siyasetini iyi yorumlayacağına güvendiğiniz" bizleri de kendinizce bir yere, bir tarafa oturtuyorsunuz.. Bu adil bir tutum değil, doğru bir eleştiri değil..

   Sil
 17. S.a
  Birincisi ben turk vatandasi degilim
  turkiyedeki olaylardan da pek haberim yok.
  Sizin sitenizi cok begenerek takip ediyordum,bu yaziya gelene kadar
  "benim yolum dogrudur ama sadece benim yolum dogrudur "diyemeyiz ..yani Fethullahcilarin dinle hassasiyetle alakalari yok demeniz...yani sizlerden beklemiyordum.Ben dinimi onlar sayesinde yasiyorum ve bemim gibi onlar sayesinde alinnari secdeye giden rus kazak ozbek tatar koreli arkadaslarim var,bu kadar cok insanin hidayetine vesile olmus insanlara boyle sozler soylemek bence bir vebaldir
  tabiki kimse ideal degil ama kimin ne oldugunu da ancak Allah bilir...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aleykum selam sevgili kardeşim,
   Siz dininizi onlardan öğrenmişsiniz, benim buradaki ifadelerim siz veya sizin gibilerle alakalı değil.. Ülkedeki durumlardan da haberiniz olmadığını söylüyorsunuz..
   Bizim size tavsiyemiz, lütfen dininizi kişilerden değil, Kur'an, sünnet, sahabe, alimler gibi sahih kaynaklardan öğreniniz, böylece bazı lider veya cemaatlerin sizi fitneye düşürmesinden emin olursunuz inşaallah.. Allah yardımcınız olsun..

   Sil
 18. Feyza Atik Yazıyı okudum çok doğru noktalara değinmiş hanımefendi. Ben bir ilave yapmak isterim Ülkere mecbur kalma durumunu çok uzun zamandır geçmiştik. Artık Helal sertifikalı ürünler var. bunda da en güvenilir dernek olan Gimdes in hem helal hem sağlık hem de hijyen açısından değerlendirip sertifika vermesi biz müslüman anneler içinde bulunmaz nimet. Uzun zamandır İslami hassasiyetle üretim yapan Afia birçok çeşidiylede Ülkeri aratmayacak nitelikte. Alternatifimiz artık çok Ülkere mecburiyetimiz yok!

  YanıtlayınSil
 19. Turk milletine göre çok üzünüm.bir zamanlar birliyi kardeşliyi imanı onlardan ögrenmek lazım deye düşünsyordum.bir birbirleinin kılını bile satmazlar.Ve aile içerisinde ne olursa olsun dışarı için onlar bir yumruq kimidirler deye turk vatandaşı olmaq kutsal deye kdndi cocuğuma onlar kibi ol deyerek böyütdüm.tam 17 yaşına geldi ve Turkiye benim ikinci vatanım olacaq deyerken bir birinizi bu kadar tahqir etmek disişmek muselmanın bir birine xain kafir demesi ailede her kesin düşman olması kimin düz kimin yanlış olduğu karışan bir yurda çevrilmesi korkunc.ve o üzden artıq ulker öyle böyle dediyiniz kibi ben de oğluma turkiyede guvenilir insan bulmaq üçün evliya ol an lazim dedim.o üzden oralara getmekden vaz keç dedim.Allah sizlere doğru yol göstersin.kimler sizi bir birinize düşmen etdiyse ona düşmen kesikesiniz inşaAllah.asl xaini Rabbim tezlikle ortaığa çlkarsın da hayallarimizdeki Turkiye geri kayıtsın.amin

  YanıtlayınSil
 20. Torku kullanmanızı tavsiye ederim konya nın ürünü yüz akı

  YanıtlayınSil