Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

1 Şub 2014

Sizden Beklenen Budur


Sizden Beklenen Budur

Ev hanımlarından oluşan bir meclisteyiz. Ev hanımı olur da konu cocuğa gelmez mi hiç.  İçlerinden biri soruyor heyecanla tartışmaya dönüşmüş konuşmanın arasında.


- İyi de bu devirde bu kadar çocuk!! Nasıl eğiteceksiniz bu çocukları? Kolay mı sandınız?

Bir anlık suskunluktan sonra vakarı ile meşhur bir diğeri cevap veriyor gayet sakin;

- Kardeşim burada açıklanması gereken bir kaç konu var. Öncelikle çocuk sayısını belirleyen biz değiliz Allah'tır. Bu konuda söz sahibi olduğunu zannedenler yanılıyorlar.

İkincisi biz müslüman anneler kaygılarımızla yola çıkarsak sapıtırız Allah korusun. Bizler Allah'a güvenerek, ondan yardım dileyerek yola çıktık. Güç ve kuvvetin ondan olduğunu idrak ederek baş koyduk bu yola. Çocuk demek İslam neslinin temeli demektir. İslam toplumunun çiçeklerini yetiştirmek ise anneye düşer ama sabrıyla imanıyla örnek anneye annelere. 

Şimdi diyorsunuz ki bu devirde çocuk yetiştirmek nasıl olacak? Okulu, arkadaşı, televizyonu, bilgisayarı, sigarası, kumarı ve daha neler neleriyle bu devirde çocuk yetiştirmek! Çok da akıl karı görünmüyor değil mi?
 Unutmayın ki bizler hidayeti kalplere sokanlar değiliz. Hidayet Allah'tandır ve bizler buna çağıranlarız yalnızca.Tek farkımız bizim emanetlerimize olan sorumluluklarımız diğerlerinden daha fazla. İşte bu nedenle çocuklarımızdan önce kendimizi eğiteceğiz. Ve Allah nurunu tamamlayacaktır elbette. Buna vesile olmak için çalışacağız.

Biz umut olacağız. Uykusuz kaldığımız geceleri nöbet bekleyen bir asker edasıyla şükrederek geçireceğiz. Şikayeti sileceğiz hayatımızdan. 

İsterse herkes acıyarak baksın size. 'Hayatı kaydı, evden çıkamıyor, ihtiyarlattı bu çocuklar' desinler. Siz aldırmayın. Kötülüklere karşı bir kalkan olsun imanınız ve çocuğunuz da bunu görsün. Siz yine bağırarak tekbirler getirin evinizde de olsanız. Çağın kirine inat iftiralara yalanlara ve hakaretlere inat çocuklarınızla çıkın onların karşısına. 

Sizden beklenen budur anneler.


Ummu İbrahim

1 yorum:

  1. ne güzel yazmışsınız da gunumuz apartman çocukları evın ıcınde enerjılerını atamıyor ve hırçınlaşıyorlar bu da Anneye negatıf anlmada etkı edıyor. Gunumuzde çocukların cocukluklaırnı yasayabılecegı ortamlar oluşturmak sart yoksa her ne kadar cok çocuk ıyı olsa da Anne bu süreçte kapasıtesınden fazla oerformans sergilemek zorunda kalıyor Annelere de yazık.... Bu konuda Babaları yeterince bılınclendıremıyoruz bız Musluman cevreler...

    YanıtlayınSil