Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

11 Şub 2014

Sizden Beklenen Budur 2                                                   SİZDEN BEKLENEN BUDUR 2

Uzun bir sessizlikten sonra bir diğeri soruyor biraz da düşünceli:
-İyi eğitim iyi imkânlardan geçer. O imkânları sağlamak da maddi olsun manevi olsun çaba gerektiriyor. Buna ne dersiniz?
Vakarını bozmadan devam ediyor muhatabı:
-Çocuk imkânlar ile değil sevgi ve şefkatle büyür. Unutmayalım ki maddi imkânlar içerisinde Allah’ı bulmak imkânsızlıklarda bulmaktan daha zordur. Bizim çocuğumuza yapacağımız en iyi yatırım güzel ahlak olmalıdır.
Bir diğeri söze karışıyor:
-Tamam, iyi güzel söylüyorsunuz da sizin söyledikleriniz pek olacak şeyler değil şu çağda. Bakın almış başını yürümüş teknoloji. Bu sele kapılmamak mümkün değil. Bırakın çocukları, bizim bile başımız dönüyor bu hızdan kimi zaman!!
-Siz hangi çağda yaşıyorsunuz peki? Müslüman çağa ayak uydurmaz. Çağı kendine uydurur. Biz zamanımızın ve mekânımızın İslamlaşmasından bahsediyoruz. Teknolojiden gerektiğinde yardım alabiliriz. Ama bunlar hep birer dünyalık olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Önce algımızı düzeltelim. Peki, soruyorum size çocuk ayak bağı mıdır?
Hep bir ağızdan ayni ses yükseliyor:
-Yok, canım olur mu?
-Öyleyse söyleyin bir yere gidecek olsanız gezmeler alışverişler hep çocuklardan şikâyet etmiyor musunuz? Aman su çocuk da mızır mızır eteklerimden ayrılmıyor. İki laf ettirmedi. İki şeye baktırmadı demeyen kaç anne vardır söyleyin?
-İyi de hayatımızı çocuklara göre mi endeksleyeceğiz? Bizim kendi isteklerimiz ne olacak?
-Doğru tatile gidemeyeceksiniz! Sakin sakin bir film bile izleyemeyeceksiniz ve daha neler! İste biz ve var olma amacımız.
Elbette ki var olma amacımız çocuk yetiştirmek değil. Bu böyle anlaşılmasın. Ama her şey yerinde ve zamanında güzel.
Bir annenin hayatta çocuğundan aldığı lezzeti anlatması imkânsız olması gerekirken biz burada “Karpuz tatlı mıdır?“ın tartışmasını yapıyoruz. Çocuğunun anne demesi anneyi enerjiyle doldurur. Onun gözlerine baktığında kendini görür. İşte bu benim der. 
Neden fıtratınıza zor olanı seçiyorsunuz.
Neden elleriniz dolu dolu Rahmana varmak varken yan çiziyorsunuz!
Siz Müslüman anneler.
Bırakın bu uyuşukluğu. Allah zorlaştırmaz. Zorlaştıran biziz.
İslam her harfiyle karşımızda bizden kabul bekliyor. Dilinizi bedeninizi kalbinizi teslim edin Allaha ve başlayın yeni bir çığır açmaya.
Sizden beklenen budur.


                                                                                                            Ummu İbrahim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme