Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

18 Şub 2014

Bu Çağda Çocuk Yetiştirmek


Kitabın adı: Bu Çağda Çocuk Yetiştirmek
Yazarı: Ahmet Maraşlı
Yayın evi: Timaş
Sayfa sayısı: 352 sayfa

Ahmet Maraşlı bu kitabında çocuğu yönlendirmenin, çocukla iletişim kurabilmenin, çocuğun duygu ve düşüncelerini doğru metodlarla hareketlendirip ona değer kazandırmanın püf noktalarını anlatıyor.
Bu metodları kolay bir dille, pratik çözüm ve önerilerle sunuyor. Kitapta özellikle dikkati çeken, dört çocuk sahibi yazarın kendi hayatından örnekler vermesi, bazı hassasiyetlerinin ona kazandırdıklarından bahsetmesi. Bu üslup kitaba canlı bir ruh katmış. Zaman zaman konuyu aydınlatan Ayeti kerimelere ve Rasulullah (s.a.v)’ın hadislerine de yer verilmiş.

Kitabın değindiği başlıca konu; Yönlendirme
Yönlendirilme psikolojisi yetersizlik hissi doğuracağından çocuğun bu hisse kapılmaması için ona fark ettirmeden çocuğumuzu nasıl yönlendireceğimizi, uygulamasını istediğimiz olumlu bir davranışı sürekli söylemek zorunda kalmadan, kendisinde o işe karşı istek uyandırmak için başvuracağımız yolları sohbet havasında ele alıyor. Kitap boyunca yazar sık sık “çocuğa zamanında zaman ayırın” diyor anne babalara.
Eğitim hafife alınacak bir şey değildir. En ufak bir ihmal, en küçük bir boşluk ileride ebeveynin karşısına sorun olarak çıkar. Çocuk, yaşı küçük olsa da bir insandır ve insanın en önemli ihtiyacı ilgidir. İlgiden yoksun, sevgi açlığı içinde büyüyen bir çocuğun önünde onu bu hayatta başarılı kılacak basamakları hazır etsek de, yanlışa meyletmemesi için sürekli ikaz etsekte o çocuk, bizim çabalarımıza cevap vermeyecektir. Çoğu zaman asıl sorununun ne olduğunu anlayamadığı için derdini de anlatamayacağından kendini anne babasına kapatacaktır.
Halbuki vaktinde kendisine zaman ayrılmış, büyük-küçük demeden dertlerine kulak verilmiş, önemli-önemsiz ayrımı yapmadan bütün soruları vaktinde cevaplanmış, iyi-kötü demeden anlattığı günlük hadiseleri dinlenmiş, evde bir durum olduğunda tıpkı bir yetişkin gibi fikrine danışılmış bir çocuk daima olumlu istek ve yönlendirmelere açık bir noktada duracaktır.

Gerçek Anne-babalık yürek ister
Kitabın kendine has dokusunda müslümanca hassasiyetleri bulunan, çocuklarına emek veren, dış dünyanın kirinden çocuklarını korumaya çalışan, yine dış dünyanın başıboş ve amaçsız bir yaşam tarzı dayatmasına karşı çocuklarına farkındalık ve bilinç kazandırmayı gayret eden bir ailenin evinin kokusunu alır gibi oldum.
Bu koku ne yazık ki her evde yok. Çünkü bu atmosferin oluşabilmesi için ciddi fedakarlıklara, yorgunluklara talip olmak gerekiyor.
Annenin en öncelikli işinin çocuğun yüreğinde sevgi ve güveni yeşertmek olması, bu hedefinin önüne hayatının hiçbir döneminde başka bir şeyi geçirmemesi,
Babanın en öncelikli işinin çocuğun aklında bilgi ve güveni kökleştirmek, çocuklarına doğru alışkanlıkları ve karakteri işlemek için her zaman evin tam kalbinde bulunup o yeri boş bırakmamak olması, yapacağı hiçbir işi bundan daha önemli görmemesi gerekir.
Bunu başarmak öncelikle bu ameliyenin cennete giden en kestirme yollardan biri olduğunun farkına varıp herkesin elini taşın altına koymasıyla, bu vazifeye helal getiren her türlü cihetten feragat edebilecek bir kıvama ulaşmasıyla mümkün olur.

Eğitim kitabı okumak ne kadar gerekli?
Eğitim kitabı okumayı tavsiye etmişken, bu alandaki kitapları neden okumalıyım, sorusu gündeme geliyor. Bu soruya vereceğimiz pek çok cevap var elbette ama özet olarak; Bizi kıvama getirecek, nasıl bir vazife üslendiğimizin farkına vardıracak, azimli anne-baba olma ruhunu ayakta tutacak sohbetler etmeye, araştırmalar yapmaya, kitaplar okumaya ihtiyacımız var. Bu noktada hızla yol kat etmemizde en temel yardımcılardan birisi eğitim kitapları okumaktır. Ama hakkını vererek ana-baba olmak salt bilgi edinmek ile, kuru kuruya kitap okumakla, eğitimle ilgili her vurgulu sözü ve kıssayı artık ezbere bilmekle ilgili bir durum değil elbette..
Okunmalıdır nitekim okumak; aynı hadiseyi bizzat yaşamış birinden akıl alarak, düşebileceğimiz yanlıştan önceden korunmaktır.
Okumak; hedefe, yanlış yollara sapmadan, vazgeçmeden varmaktır.
Okumak; gördüğümüz bütün örnekleri, yaşadığımız tecrübeleri karşılaştırıp en doğru adımları atabilmemiz için alan kazanmaktır.
Okumak; kendi çocukluğumuz, ana babamızın çocukluğu ve çocuklarımız arasında yolculuk yapıp hepsinde dersler devşirebilecek kadar uyanık bir beyne ve ilgiye sahip olmaktır.
Okumak; işi uzmanına sormak, beyin fırtınası yapmak, zamanı yakalamaktır.

Bir okuma önerisi
Bu Kitabın sayfalarında eğitim konusunda dert sahibi bir baba ile karşılaştım sık sık. Bir babanın çocuklarının hayatındaki rolünü doğru oynamak için kafa yoruşunu, hiçbir anı kaçırmamaya çalışmasını gördüm.
Yazarın; tam vaktinde çocukların dünyasında bulunmayan, onları bu ilgi, sevgi ve disiplinden mahrum bırakan babaların ileride uğrayacağı musibetleri de anlatmaya çalışması kitabı daha verimli hale getirmiş. Doğrusu bu bizim pekte alışık olmadığımız bir durum. Nitekim dert sahibi babaların çok az olduğu bir zamandayız. Çocuğunu yetiştirmek uğruna geceleri uykusu kaçan babaları bulmak öyle kolay değil ne yazık ki.
Eğitimle ilgili kitapları genelde anneler okuyor ama ben bu kitabı özellikle babalara tavsiye ediyorum. Siz en iyisi, en ideal okumayı yapın. Bir eğitim kitabını en doğru okuyuş şekli birlikte okumaktır. Bu ve bunun gibi kitapları eşinizle birlikte okuyun ve üzerinde konuşun. Nitekim tek başına okumak, tek başına kafa yormak tek kanatlı uçmak kadar zordur.  

Eğitim kitapları ne zaman okunmalı?
Eğitim kitabı okumak için en ideal zaman çocuk sahibi olmadan önceki dönemdir. Çocuk sahibi olunduğunda ise tekrar okunmalı ve tekrar üzerinde düşünülmelidir. Yani henüz çocuk sahibi olmayan kardeşlerime de okuma listelerinin en başına artık bu kitapları koymalarını tavsiye ediyorum. Nitekim zaman çok çabuk akıyor ve bazı şeyler daha içselleştirilemeden çabucak olup bitiyor. Bu nedenle çok kitap okumayı kutsamayarak, bilmenin hakkını da ötelemeyerek henüz anne baba olmadan okumaya başlamak gerekiyor.
Son olarak kitaptan, bir annenin yakın ilgisinin insan üzerindeki etkisini anlatan güzel bir örnek paylaşmak istiyorum;
“Annemle ilgili olarak bütün hayatım boyunca ruhumda izleri devam eden en tesirli hatıram şudur; Rahmetli anneciğim kendimi bildim bileli, beni uyutmak istediğinde ayaklarının üzerine yatırır, başımın altına yastık koyar ve Yasin-i Şerif okuyarak uyuturdu. Ben Yasin Suresinin ilk sayfasını böyle ezberledim. Bunun yansıması hayat boyu üzerimde tesirini gösterdi. Kuran’a olan ziyade muhabbetimin ve Kuran’la ilgili uzun süreli, yoğun çalışmalarımın en büyük sebebi, ümmi bir halk kadını olan annemin bu güzel adetidir diye düşünüyorum. O hatıra ve sevgiyle kendimi bir “Yasin çocuğu” olarak görüyorum. Rahmetlere gark olsun inşallah.”

Okumak, okutmak, istifade etmek dileği ile Allah’a emanet olun.

                                                                                                                       Ummu Ruveyda


                   
                    

1 yorum:

  1. Esselamualeykum kardeşim Allah razı olsun aynı kitabı geçenlerde cok değerli bir kardeşim de tavsiye etmisti. Yazınız beni daha da meraklandırdı. İnşaAllah faydasını görenlerden oluruz. " Bu Kitabın sayfalarında eğitim konusunda dert sahibi bir baba ile karşılaştım sık sık. Bir babanın çocuklarının hayatındaki rolünü doğru oynamak için kafa yoruşunu, hiçbir anı kaçırmamaya çalışmasını gördüm. " Rabbim bu çabayı bütün müslüman babalara nasib etsin. Amin. Fiemanillah Esselamualeykum

    YanıtlayınSil