Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

3 Oca 2014

Hastalık mı Dediniz?                                                        HASTALIK MI DEDİNİZ?

Hastalık mı dediniz?
Bu aralar sadık dostumuz, evimizin misafiri oldu hastalık.  Sebebi bilinmeyen ama kaynağı bilinen, anneye anneliğini daha çok hatırlatan,  annenin imtihanını ağırlaştıran, annenin gücünü bileyen sabrına sabır katan o misafir: hastalık.
Hani misafir ya; her şeye rağmen yüzünü ekşitmemem gerek. Hani misafir ya; “Ya nerden geldin?” dememen gerek. “Ne zaman gideceksin?" de. O ne zaman gideceğinin bilgisini almıştır Ötelerden.
Yavru da anne de uykusuz kalır ama yavru sorgulayamaz yavru ağlar sadece. Annenin bütün düzeni bozulmuş,  bütün işleri yarım kalmıştır ama bunları düşünmeye fırsatı bile olmaz. Canından bir parça acımaktadır bir kere.
Anne, ertesi sabaha gerekli olan enerjisini gece harcayınca, uykusuzluktan elleri titrek yönelir Rabbine; “Allah’ım! Bırakma bizi" diye. Sonra Hz. Fatıma’nın yıpranmış ellerini gösterip Rasulden yardımcı isteyişi gelir aklına. Ve Rasulün cevabı.
“Yatağa girdiğinde 33 tekbir 33 tesbih 33 tahmid.”
İşte yorgun annelerin ilacı. Her annenin kolaylıkla yerine getirebileceği bir tavsiye.
Ve hastalık, çocukların mızıltılarının birbirine karıştığı demlerde üstünüze üstünüze gelse de, ilaçlar şifadan yana size fitne olsa da, etraftan onca yanıltıcı ses beyninizi kemirse de, siz yine teslim, siz yine merhamet timsali anne olmak durumundasınız. Aksi takdirde hastalığın hikmetini anlayamayan yavrunuza “Bu senin değil, benim imtihanım” diyemezsiniz. 
Ve bu zorlu süreç şifa ile sonuçlandığında, hem başında hem sonunda “Elhamdulillah” diyenlerden olamayacaksınız.
Ömrünüz Eyyubca geçsin istiyorsanız, yavrunuzun ağrıyan başını ellerinizin arasına alıp  bir nefes miktarı “Estağfurullah” gönderin gökyüzüne.
Ardından onunla birlikte siz de ağlayın geceleri, kaybolan zamanda kaybolmamak adına.


                                                                                                                       Ummu İbrahim

2 yorum: