Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu
Babalar Ve Oğulları Aidiyet / Adem Güneş (Kitap Özeti) Kızıma Adet Dönemini Nasıl Anlatmalıyım? Erken Ergenlik BİZ FARKLIYIZ

18 Eki 2013

Biz Kimiz?


Biz Kimiz?

“Müslüman anneler”
Çocuklarını İslamî hassasiyet ve titizlikle büyütmeye, yetiştirmeye gayret eden birkaç annenin girişimiyle kurulmuştur.
Bizler, bir bebeğin İslamî eğitiminin hamilelikten önce başladığına inanan kimseleriz. Bu bağlamda ilk dönemlerde;  “Bir bebek anne karnında nelerle muhatap olmalı? İslam’a uygun dünyaya gelmesi nasıl olmalı? Beslenmesi, uykusu, rutinleri, odası, yatağı, elbisesi gibi konularda nelere dikkat edilmeli?” sorularını soruyoruz kendimize.. Sonra büyüdükçe çoğalan ve artan diğer konular.. Ahlak, edeb, ibadet, bilinç, şuur vs..
Her birimiz farklı şehirlerde, semtlerde yaşayan biz anneler, çoğu zaman görüşmeye imkân bulamıyoruz. Görüştüğümüz takdirde de, çocuklardan arta kalan o daracık vakitlerde aklımıza takılan soruları birbirimize sormaya fırsat bulamıyoruz.
Maalesef pek çok anne-babanın gülüp de geçtiği, hassasiyetlerin birer birer yitirildiği bu özel ve zor konularda yazılmış yazılar, paylaşılan tecrübeler, hazırlanan siteler bulmak çok zor.. Ve en önemlisi aynı şeylere dertlendiğimiz dert sahibi, tasa sahibi, mesele sahibi anneler bulmak..
“Müslüman anneler” işte böyle bir derdin, hüznün ve arayışın tezahürüdür..
“Siz hala oralarda mısınız?” diyerek meselemizi basite indirgemeye çalışan, “oraları” artık geçmemiz gerektiği konusunda bize engin tecrübelerinden demetler sunan o malum şahıslara; “Evet, biz hala buralardayız? Peki siz neredesiniz?” sorusunu sorabilmek bir nebze..
Biz blogcu anne değiliz:
Malum olduğu üzere modern hayat, anne olan her kadına bir “anne bloğu” yazmayı neredeyse vacip kıldı. Bu vesileyle özgürlüğü çocuk sebebiyle kısıtlanan kadın, dışarıya çıkamadığı için evini sokağa döktü! Bencilliğine gem vurmak durumunda kalıp da bunalımlara girdiğinde, egosunu tatmin etmek için yazdı, karaladı! Görülmek, beğenilmek, onay ve takdir almak için çabaladı durdu. Yaşadığı o çok özel annelik sevinçleri veya buhranları için durmadan naralar, çığlıklar attı ve sesine hep yankı buldu.
Bir blogcu anne, yazdığı makaleler sayısınca çocukları için Rabbine dua etseydi, eminim şu anda umutla beklediğimiz bir gençlik olurdu..
Müslüman bir hanım, her şeyden önce iffet, haya, edeb ve namus demektir. Annelik, doğum öncesi ve sonrası olmak üzere pek çok mahrem konuyu içerir. Bir yabancı, yazılanlardan yola çıkarak bir kadının ev hallerini, annelik ve eşlik hallerini zihninde tasavvur edebiliyorsa eğer orada mahremiyete halel gelmiş ve hayanın perdesi yırtılmış demektir.Bloglarda, mahremiyete zarar verecek, yabancı bir insanın bilmemesi gereken, onu ilgilendirmeyecek bilgi ve paylaşımşların yapılmaması gerekir. Onun için söz konusu bloglarda yazılanların pek çoğu, maalesef gayr-i İslamî ve gayr-i ahlakidir.

Diğer açıdan yaşadığımız narsist çağda, çocukların bu denli gündem maddesi haline getirilmeleri, fotoğraflarıyla ve her türlü halleriyle teşhir edilmeleri, kendilerinin de bundan haberdar olmaları eğitim açısından kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir.
Bu sebeple, “Müslüman anneler” yazarlarının şu hususlara riayet etmeleri zorunludur:
1-Hiçbir anne yazısını kendi adıyla yayınlayamaz. Kimliğini açığa çıkaracak hatıra vb. şeyleri yazısında gündeme getiremez.
2-Her anne,  kendi çocuğunun ismi olmayan başka bir isimle künyelenip o şekilde yazılarını yayınlayacaktır.
3-Yazılarda hiçbir şekilde çocukların isimleri, fotoğrafları kullanılamaz. Çocuk, annesinin kendisi hakkında yazdığını bilmemelidir.
4-Müslüman anneler, dinlerinin bir parçası olan özel hal ve durumları öğrenmekten utanıp çekinmezler. Fakat bu konular, kesinlikle kişiye özel olan günlük ve hatıra tarzında anlatılamaz. Onun için gerekli olan konular “anne-çocuk fıkhı” köşesinde, fıkhî ve ilmî bir dille anlatılacaktır.
Müslüman anneler, çocuğun İslamî bakım ve terbiyesinde annelerin birbirleriyle istişare etmelerini, birbirlerini hayra teşvik edip kötülüklerden sakındırmalarını hedef edinmiştir. Bu bağlamda önerilerini, yazılarını göndermek isteyen veya sorusu olan kardeşlerimize kapımız her daim açıktır.
Yeter ki bir fayda hasıl olsun..
Yeter ki cennet yolunda adımlarımıza kattığımız bir adım olsun..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme